Krcar Tomislav
Nema komentara

CEDEVITA PREJAKA ZA ZABOK

Dana 5.11. 1977. održana je Osnivačka skupština OKK Ivo Lola Ribar, koji je 1981. promijenio ime u KK Zabok. Njihovi osnovni motivi bili su ljubav prema košarci i druženje. Danas 40 godina kasnije Zaboku je na megdan stigla Cedevita, u 5. kolu Premijer lige košarkaša na službeni ogled. Hvala osnivačima kluba, koji možda nisu sanjali sve ovo što će događati oko kluba, ali bez njih ne bi bilo ni ove svijetle današnjice, za koju su mnogi zaslužni, ali jedno ime zaslužnije je od svih – Dragutin Črnjević.  Uz njega se vežu svi najveći uspjesi zabočkog Premijer ligaša.

No vratimo se mi u budućnost. Cedevita je u Zabok stigla u trenutno najjačem mogućem sastavu, u fantastičnoj formi, nakon tri uzastopne pobjede u posljednjih tjedan dana, od kojih je svakako najvažnija ona u Eurocupu protiv Unicsa, izborena na prilično uvjerljiv način. Košarakši  Jureta Zdovca kao da su se trudili Zaboku „pokloniti“ po jedan koš za svaku godinu postojanja, no zaustavili su se na 37 koševa razlike (74:111). Tinjale su nade u umor Zagrepčana, no oni su odmah od početka krenuli vrlo agresivno, onako kako je Zabok trebao početi, da bi utakmica duže bila neizvjesnija, ali Perinčićevi košarkaši nisu se držali dogovora i po običaju su krenuli mlako, pa su na kontu nakon prve četvrtine imali samo tri osobne pogreške i manjak od 14 koševa (14:28), unatoč tome što su u prvih deset minuta imali šest napadačkih skokova. Odlično je za Cedevitu otvorio Katić nakon čije druge trice Cedevita u 5. minuti ima +6 (7:13), a tek nešto više od dvije minute bilo je dovoljno Baji da zabije 9 koševa i svojoj momčadi priskrbi osjetnu prednost.

Na ulasku u drugu četvrtinu poentirao je do ovog kola „kralj dvice“ Paško Vrlika, a odmah potom silovito je iz kontre zakucao Ivan Vučić, što je publiku natjeralo na oduševljenje i gromoglasni pljesak, a Zdovca na prvu minutu odmora kod rezultata 18:28. Još jednim košem Vučića Zabok se približio na -8 (20:28), a za Cedevitu je prve ubačaje u drugoj četvrtini s linije slobodnih bacanja postigao Žganec (20:30). U drugoj četvrtini raspoloženi Vrlika postiže tricu za -7 (23:30) u 15. minuti, no odmah u slijedećem napadu na isti način odgovara Musa (23:33), a isti je igrač u idućem napadu Cedevite položio za +12 (23:35) svoje momčadi i natjerao Perinčića na prvi time-out. Za razliku od prve četvrtine, Zabok je ušao u bonus u 17. minuti, što su igrači Cedevite vješto koristili i s linije slobodnih bacanja povećavali prednost. Pljesak na otvorenoj sceni dobio je Nik Slavica za zakucavanje iza leđa u 19. minuti, prvi puta na više od +20 (31:52) podiže Johnson zakucavanjem 50 sekundi prije kraj, a konačnih 33:55 u prvom postavlja Toni Katić svojom četvrtom tricom.

Serijom od 4:0 snažni  Slavica, kojeg je u ovoj utakmici pratio mlađahni skaut Denver Nugetsa, podiže na +26 (33:59). Iz minute u minute prednost Cedevite raste, a prvi puta na +30 (41:71) podiže tricom Murphy, do kraja četvrtine bilježimo dva lijepa prodora Marić, a gosti u zadnjih deset minute prenašaju 33 koša viška.

U zadnjih deset minuta dobro su kod gostiju priliku iskoristili Perković i Jordano, dobrom igrom nastavio je Johnson. Zabok se borio koliko je mogao, Kapusta je tricom smanjio na -30 (70:100), no u zadnjoj minuti Jordano postiže dvije, a Perković jednu tricu za konačnih 74:111.

Unatoč visokom porazu nema mjesta zabrinutosti u redovima Zaboka. Ovo je jednostavno realnost. Pred Zabokom je sada serija od tri utakmice s ravnopravnim protivnicima u kojima treba riješiti primarno pitanje ostanka u ligi.

Kapusta se u redovima Zaboka zaustavio na 13 koševa uz 5 asistencija, a isti broj koševa postigao je i Vučić uz 4 asistencije,  dok se  Smajlagić zaustavio na 12 koševa i 6 skokova. Goste su predvodili Katić s 19 koševa i 5 asistencija i Johnson s 18 koševa i 5 skokova. Odlični su svoju priliku iskoristili igrači iz drugog plana: Bajo, Perković i Jordano.

ZABOK – CEDEVITA 74:111 (14:28, 19:27, 19:30, 22:26)

ZABOK: Gradska sportska dvorana, GLEDATELJA: 1.000, SUCI: Vovk, Katić i Pencinger (svi iz Slavonskog Broda).

ZABOK: Martinko, Marić 5 (1-2), Kapusta 13 (3-4), Kalpić 3, Vlaić 10 (0-1), Ćutuk 1 (0-1), Vučić 13 (3-4), Tuđen, Vrlika 12 (4-6), Jambrović, Smajlagić 12. TRENER: Ivan Perinčić

CEDEVITA: Krušlin, Perković 9 (1-2), Johnson 18 (4-4), Katić 19 (2-2), Bajo 10 (1-2), Slavica 10, Žganec 6 (4-4), Musa 11 (1-2), Cherry 2, Ramljak 4 (2-2), Jordano 10 (1-2), Murphy 13. TRENER: Jure Zdovc

SLOBODNA BACANJA: Zabok: 14/20 (70%); Cedevita: 16/20 (80%)

DVICA: Zabok: 15/35 (42%); Cedevita: 19/31 (61%)

TRICA: Zabok: 10/29 (35%) (Kapusta 2, Vučić 2,Vrlika 2, Smajlagić 2, Kalpić, Črnjević); Cedevita: 19/34 (55%) (Katić 5 (5/6), Murphy 3, Jordano 3, Perković 3, Johnson 2, Musa 2, Bajo)

SKOKOVI: Zabok: 35 (20+15) (Smajlagić 6, Vlaić 4, Vrlika 4, …); Cedevita: 34 (25+9) (Johnson 5, Krušlin 4, …)

ASISTENCIJE: Zabok: 18 (Kapusta 5, Marić 4, Kalpić 3, Vučić 3, …); Cedevita: 26 (Katić 5, Bajo 4, …)

VALORIZACIJA: Zabok: 77 (Smajlagić 13, Kapusta 12, Vlaić 12, Vučić 10, …); Cedevita: 142 (Johnson 25, Katić 24, Murphy 13, Musa 12, Slavica 10, Jordano 10, Bajo 10 …)